Wydarzenia


  Wtorek 16 kwietnia 2019

  MEUS - 2019

  Szanowni Państwo, zapraszamy Mieszkańców Gminy Wielopole Skrzyńskie  i Gości odwiedzających nasz region do uczestnictwa w tradycyjnym wielkanocnym "Meusie" – 21 kwietnia 2019 roku o godz. 13:00.

  Emaus (Meus) to tradycyjny, lokalny zwyczaj - poczatkiem  sięgający XVII wieku, związany z obchodami Świąt Wielkanocnych. W niedzielę wielkanocną ok. godz. 13 uczestnicy zbierają się na wzgórzu, wokół figury św. Jana i w procesji, przy śpiewie pieśni wielkanocnych i dźwiękach bębna Sobieskiego podążają na cmentarz choleryczny. Upamiętniając tym ofiary epidemii cholery. Na miejscu odśpiewywany jest hymn do św. Rozalii patronki od morowego powietrza i pieśni wielkanocne.


  Historia „Meusu” nawiązuje do powrotu króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia. Według ludowych podań król wracając do kraju po zwycięskiej wojnie z Turkami ofiarował mieszkańcom Wielopola Skrzyńskiego  bęben turecki
  w zamian za wspaniałą gościnność zgotowaną mu w wielopolskim zamku obronnym.

  Dźwięk bębna rozbrzmiewa  podczas rezurekcji, zaś tuż po południu „ bębnienie” zwołuje uczestników na „Meus”  i towarzyszy  im w trakcie całego wydarzenia.

  „Meus” jest okazją do aktywnego spędzenia świątecznego czasu w gronie rodziny, przyjaciół, sąsiadów, a także zapoznania się z lokalną historią i kultywowanymi zwyczajami.

  Klikając w poniższy link można pobrać śpiewnik zawierający hymn do św. Rozalii  i pieśni wielkanocne https://cdn.wielopole.eu/media/uploads/dokumenty/spiewnik_wielkanocny.pdf