Wydarzenia


  Poniedziałek 1 marca 2021

  Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Dzień ten poświęcony jest pamięci bohaterów i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

   


  28 lutego 2021 r. w Wielopolu Skrzyńskim odbyła się uroczystość  poświęcona pamięci żołnierzy niepodległościowego podziemia. Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim. Uroczystą Mszę Świętą w intencji poległych w obronie Ojczyzny odprawił ks. Piotr Soja wraz ks. Stanisławem Kalisztanem.

  Druga część uroczystości miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Wielopolu Skrzyńskim. Złożono wiązanki przez poszczególne delegacje na grobie Stanisława Pietruszki ps. „Wrzos”. Pan Marek Tęczar Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie  przypomniał historię losów "Żołnierzy Niezłomnych", przywołując również pamięć Stanisława Pietruszki wywodzącego się z Wielopola Skrzyńskiego.  W wydarzeniu udział wziął poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Wielopole Skrzyńskie.

  Świętowanie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma przywrócić należne miejsce w pamięci narodowej osób, które podjęły walkę o niepodległość Polski.

  Pamięć o żołnierzach określanych mianem „Wyklętych” miała być zapomniana. Działające wówczas służby bezpieczeństwa z ogromną determinacją zwalczały działaczy podziemia niepodległościowego. Organizowana była walka z ludźmi, którzy nie złożyli broni i walczyli o suwerenność Polski.  Jako Żołnierze Niezłomni przetrwali jednak w pamięci tych, dla których Wolna i Niepodległa Polska była i jest wartością nadrzędną. Przetrwali dzięki prawdzie, której się poświęcili i oddali życie.

  Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.