Ogłoszenia


    Środa 2 września 2020

    Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” w Wielopolu Skrzyńskim.

    Od 1 września 2020 r. w Wielopolu Skrzyńskim eksponowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ukradzione dzieciństwo”. Wystawa ukazuje losy dzieci po różnych stronach frontów II wojny światowej.

    Na zdjęciach oraz tekstach źródłowych pokazano dzieci jako ofiary wojny. Przejmujące wrażenie robią wrażenie polskich dzieci – obrońców, które z bronią w ręku stanęły do walki o swoją Ojczyznę. Dramaturgii opisywanych wydarzeń dodaje stojący na wielopolskim Rynku niewielki pomnik urodzonego tutaj Tadeusza Kantora z siostrą – wybitnego twórcy awangardowego, malarza, rysownika, teoretyka sztuki, scenografa i reżysera, autora happeningów, wybitnego reformatora teatru XX wieku, który w swojej twórczości wielokrotnie odnosił się do tematyki wojennej.
    To Kantor właśnie, przedstawiony na pomniku jako dziecko, jest autorem znanej na całym świecie sztuki teatralnej „Umarła klasa”, której bohaterowie symbolizują ofiary XX wiecznych wojen. Wystawa, pod opieką Gminy Wielopole Skrzyńskiego i Muzeum Tadeusza Kantora, będzie prezentowana na wielopolskim Rynku do końca września.