71. Rocznica Tragicznego Pożaru Baraku Szkolnego w Wielopolu Skrzyńskim
11 maja 2026 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary tragicznego pożaru baraku szkolnego, do którego doszło 11 maja 1955 roku podczas seansu kina objazdowego. W tragedii życie straciło 58 osób, w tym 38 dzieci.
W uroczystościach przy Pomniku Spalonych udział wzięli mieszkańcy Wielopola Skrzyńskiego, rodziny Ofiar, świadkowie tragedii oraz przedstawiciele władz, organizacji społecznych i instytucji.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. Arkadiusza Puzio – wikariusza Parafii pw. NMP Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim oraz ks. Mariusza Siniaka – proboszcza parafii.
Kwiaty pod Pomnikiem Spalonych złożyły delegacje:
- Przedstawiciele Rodzin Ofiar Pożaru Kina: Pani Romualda Bokota, Pan Piotr Zabiegły
- Delegacja Gminy i Rady Gminy Wielopole Skrzyńskie: Pan Marek Tęczar – Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie, Pan Piotr Zięba – Przewodniczący Rady Gminy Wielopole Skrzyńskie i Pani Maria Żywot – Radna Gminy Wielopole Skrzyńskie
- Delegacja Samorządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego: Pani Halina Poręba – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Pan Rafał Bokota – Radny Gminy Wielopole Skrzyńskie
- Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu Skrzyńskim: Pan Piotr Siuśko – Komendant Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej, Pan Patryk Prokopowicz – Wiceprezes OSP w Wielopolu Skrzyńskim, Pani Patrycja Król – Członek Zarządu OSP w Wielopolu Skrzyńskim
- Delegacja Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim: Pani Wiesława Śledziona – Kierownik Bibliotek GOKiW, Pani Monika Świerad – Główna Księgowa
- Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora: • Pan Stanisław Paryś – Prezes Towarzystwa, Pan Franciszek Ślusarczyk – Wiceprezes Towarzystwa, Ks. Mariusz Siniak - Wiceprezes Towarzystwa
- Delegacja Wielopolskiego Stowarzyszenia Kobiet Pasjonatki Tradycji: Pani Leokadia Longosz – Prezes Stowarzyszenia, Pani Agnieszka Wrona – członek Stowarzyszenia
- Delegacja Stowarzyszenia Samorząd i Gospodarka: Pan Tadeusz Kopala – Radny Gminy Wielopole Skrzyńskie, Pan Jan Świstak – członek Stowarzyszenia Samorząd i Gospodarka, Piotr Wojnarowski - członek Stowarzyszenia Samorząd i Gospodarka
Wydarzenie uświetnił Męski Chór Rolników im. Stanisława Świerada.
Wspólna modlitwa, obecność mieszkańców i chwila zadumy były świadectwem tego, że pamięć o Ofiarach tej tragedii wciąż jest żywa.
Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 11 maja 1955 roku.
Cześć Ich pamięci.

