Wydarzenia


  Poniedziałek 16 sierpnia 2021

  Odpust Wielopolski 2021

   

  15 sierpnia 2021 roku w Wielopolu Skrzyńskim odbyła się uroczystość odpustowa, którą połączono z organizacją tradycyjnego pochodu odpustowego z wieńcami, orkiestrą i przejazdem banderii konnej.

  Wydarzenie uświetniła degustacja chleba ze smalcem oraz tradycyjnych ogórków kiszonych przygotowanych przez Panie z Wielopolskiego Stowarzyszenia Kobiet "Pasjonatki Tradycji" z Wielopola Skrzyńskiego.


   

  Po uroczystej sumie odpustowej wszystkich zebranych na wielopolskim rynku powitał Gospodarz Gminy Pan Marek Tęczar, który w swoim przemówieniu nawiązał do wielowiekowej tradycji związanej z uroczystością odpustową organizowaną w Wielopolu Skrzyńskim ku czci Matki Bożej Zielnej. Pan Wójt podkreślił również, że w tym dniu przypada święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nazywane również świętem Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej.


  Kolejnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

  W organizowanym konkursie wzięło udział III grupy wieńcowe z terenu sołectwa Wielopole Skrzyńskie:

  1. Grupa Wieńcowa Klubu Seniora z Wielopola Skrzyńskiego.

  2. Grupa Wieńcowa Wielopolskiego Stowarzyszenia Kobiet "Pasjonatki Tradycji" z Wielopola Skrzyńskiego.

  3. Grupa Wieńcowa Młodzieży z Sośnic. 

  Organizowany po raz VII „Konkurs Wieńców Dożynkowych” zakończył się przyznaniem równorzędnych nagród. Komisja oceniająca stwierdziła, że wszystkie grupy dożynkowe wykazały się ogromną inwencją twórczą, pomysłowością i dużym nakładem pracy przy wykonaniu wieńcy nawiązujących do lokalnych tradycji.

  Przybyli na uroczystość goście mogli podziwiać nie tylko barwne wieńce dożynkowe, ale również tradycyjne stroje ludowe.

  Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga dużego nakładu pracy, dlatego też pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w sposób bezinteresowny angażowali się w przygotowanie tego święta. Dziękuję uczestnikom korowodu za udział i pomysłowość w dekoracjach. Jestem dumny, że dzięki dobrej współpracy możliwa jest organizacja pięknych i tradycyjnych wydarzeń kulturalnych w naszej gminie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku także będziemy mogli się spotkać i wspólnie świętować podczas uroczystości odpustowej – na którą już dziś serdecznie zapraszam – Marek Tęczar Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie.