Aktualności


    Środa 16 marca 2022

    Lipa z Broniszowa w finale konkursu „Drzewo Roku 2022”

    Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że Lipa z Broniszowa – Gmina Wielopole Skrzyńskie znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Drzewo Roku.

    Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.



    W 12 edycji konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja wybranych zostało 16 drzew spośród 40 zgłoszeń nadesłanych z całej Polski.

    O tytuł Drzewa Roku 2022 rywalizować będzie ze sobą 7 dębów, 4 lipy, 2 klony, buk, wiąz i jabłoń.

    Zwycięzcę poznamy w czerwcu. O jego wyborze zadecyduje - internetowe głosowanie na stronie www.drzeworoku.pl. Następnie zwycięzca krajowego konkursu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2023, którego publiczny proces głosowanie odbędzie się w lutym 2023.

    O dalszym procesie głosowania (termin i sposób) będziemy Państwa informować na bieżąco. Jesteśmy przekonani, że fakt ten przyczyni się do promocji walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych naszego regionu.

     

    Krótki opis Lipy z Broniszowa:

    Lipa prof. Szafera w Broniszowie – lipa szerokolistna, wiek ok. 500 lat, wys. 26 m, obwód 785 cm, pomnik przyrody.

    Lipa od blisko pięciu wieków jest perłą parku podworskiego w Broniszowie. Polski botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szafer aktywnie zabiegał o jej ochronę, dlatego nazywana jest jego imieniem. Lipa była przez wieki świadkiem wielu tragicznych i wzniosłych wydarzeń z historii wsi i jej mieszkańców. Przez lata posiadłość dworska zmieniała swoich właścicieli. Majątek stanowił również własność Jerzego Fiericha – profesora UJ, który był jej właścicielem aż do 1944 roku. Dwór wraz z otaczającym go parkiem stanowił wtedy ośrodek życia intelektualnego i kulturalnego dla odwiedzających. Otoczenie sprzyjało pracy twórczej, a w czasie okupacji ukrywali się tu profesorowie uniwersytetu. Obecnie park odwiedzany jest przez licznych mieszkańców i turystów. Stanowi też ważny element krajobrazowy miejscowości.